Filtračná fľaša Quell NOMAD prešla dlhodobým testom časopisu Enduro MTB magazín

Testoval: Philipp Schwab
Doba trvania testu: 1 mesiac

Chceli by ste byť plne sebestační v otázke pitnej vody na svojej budúcej cyklo-turistickej výprave? Potom by filtračná fľaša Quell NOMAD mohla byť práve tým, čo potrebujete! Dokáže technológia tejto fľaše vyvinutá v NASA vykúzliť čistú pitnú vodu z tých najzanesenejších mokrín a zachrániť Vás od nosenia vody so sebou? Čítajte ďalej a dozviete sa!

Enduro_1_Quell_Flasche_The_Lab_END_049_MAG_Res00009-810x540

Predstavte si nasledujúci scenár: je leto, 30 °C, slnko sa Vám opiera do chrbta a na bicykli máte len jednu fľašu na pitie. Najbližší obchod je na míle ďaleko a ten potok pozdĺž cesty je špinavší ako kadibudky na festivale. Znie to hrozne, že? Áno, znie. V tej chvíli však prichádza Quell so záchranou v podobe filtračnej fľaše NOMAD. Má vymeniteľný filter, objem 700 ml a váži 135 g. Výborné riešenie pre horúce dni a dlhé výpravy do vzdialených oblastí.

Enduro_2_Quell_Flasche_The_Lab_END_049_MAG_Res00004-810x540

Ako to často s technológiou býva, filtračný systém od Quell bol vyvinutý technologickou spoločnosťou s mnohými ďalšími cieľmi v hľadáčiku. V tomto prípade to nebol nikto iný ako americký úrad NASA, ktorý svoje filtračné médium tzv. Disruptor vypustil do komerčných vôd iba pred pár rokmi. Nedostatok vody nie je iba problém na Zemi, ale v blízkej budúcnosti sa stane globálnou záležitosťou. Voľne dostupné zdroje bývajú vzácne v prázdnote vesmíru, pokiaľ Vás náhodou nepozve pán Spock na šálku kávy. Ale o čom to celé je?

Filter Disruptora sa skladá z nanovlákien oxidu hlinitého, ktoré sú 50 000 krát tenšie ako list papiera. Vďaka ich jedinečnej štruktúre generujú kladný náboj, keď cez ne preteká tekutina. Vzhľadom na to, že väčšina nečistôt je záporne nabitá, sú priťahované a deaktivované vláknami a tak čistia vodu. Filter je posilnený vrstvou aktívneho uhlia, ktoré odstraňuje zápachy a nepríjemné chuti a vrstvou antimikrobiálneho a dezinfekčného striebra, ktoré predchádza množeniu baktérií. Výrobca sľubuje, že takto sa z vody odstráni 99,6–99,9 % všetkých nečistôt vrátane baktérií, vírusov, parazitov, liekov a ťažkých kovov bez toho, aby boli z vody odstránené minerály. Z tohto dôvodu by malo byť možné piť vodu z akéhokoľvek jazera, rieky, studne a ďalších zdrojov. Neodporúčame plniť fľašu vodou z priemyselných oblastí. Filter disruptora tiež nedokáže odstrániť soľ z morskej vody.

Enduro_3_Quell_Flasche_The_Lab_END_049_MAG_Res00001-810x540

Naplňte fľašu špinavou vodou a ihneď získajte lahodnú a pitnú. Znie to až príliš jednoducho, aby to bola pravda. Ale je to skutočne tak! Fľaša Quell NOMAD bez bisfenolu A, ktorá sa bezpečne zmestí do všetkých testovaných košíkov na fľaše, nás presvedčila svojou praktickosťou filtračného systému. Nie je potrebné žiadne čakanie a nemusíte so sebou nosiť žiadne ďalšie príslušenstvo, ktoré chcete pri cyklo-turistike obmedziť na minimum.

Bez tlaku na fľašu bude voda z otvoreného náustku kvapkať iba pomaly alebo vôbec. Fľašu musíte stlačiť, aby ste naplnili veko, ktoré slúži ako šálka. Pitie priamo z fľaše je trocha náročnejšie ako zo štandardnej cyklo fľašky, stále je to však v pohodlných medziach. Vzhľadom na konštrukciu fľaše, trocha vody na dne vždy zostane bez toho, aby prešla filtrom, je to ale zanedbateľné množstvo s ohľadom na kapacitu 700 ml. Fľaša Quell nás presvedčila tým, ako "vyrába" čistú pitnú vodu aj z tých najšpinavších zdrojov. Fľaša alebo filter vytvára miernu plastovú pachuť, aj keď vodu vypijete hneď po jej naplnení, ktorá však nikdy nebola nejako výrazne dominantná aby pokazila dobrý dojem z čistej vody.

Enduro_4_Quell-NOMAD-filter-bottle-2021-GF-018-MAG-018-810x540

Filter sa jednoducho naskrutkuje do vrchnáku fľaše a dokáže prefiltrovať objem až 300 fliaš alebo približne 200 l vody. K dispozícii sú náhradné filtre v rôznych farbách v cene za 8,90€. Odporúča sa vymieňať filter každé dva mesiace pri intenzívnom používaní, alebo akonáhle sa zníži prietok. Pokiaľ ho používate len príležitostne, nemali by ste používať filter dlhšie ako jednu sezónu. Pokiaľ chcete čo najviac ušetriť na hmotnosti, môžete ponechať viečko (28 g) a silikónový kryt (8 g) doma. Okrem cyklo-turistiky sa fľaša dobre hodí aj rôzne iné použitie, napríklad pokiaľ cestujete v oblastiach s pochybnou kvalitou vody z vodovodu a nechcete ju pred použitím zakaždým prevárať.

Enduro_5_Quell_Flasche_The_Lab_END_049_MAG_Res00007-810x540

Máme nové príslušenstvo pre cyklo-turistiku, ktoré musíte mať: volá sa filtračná fľaša Quell NOMAD! Ohromila nás svojou jednoduchou manipuláciou a vynikajúcou kvalitou filtrovanej vody. Bez problémov so sebou ponesieme radšej o 60–70 g váhy navyše oproti štandardnej fľaši a odpustíme si nosenie ťažkých zásob vody!

Cena: 29,90 €
Hmotnosť: 135 g (vrátane filtra)

PREDNOSTI

Jednoduchá manipulácia a minimálny odpor prietoku
Vysoká kvalita filtrovanej vody
Minimálna vyššia hmotnosť v porovnaní s bežnou športovou fľašou
Dlhá životnosť filtra až do 200 prefiltrovaných litrov vody

NEDOSTATKY

Mierna plastová pachuť